Jak dbać o baterię w iPhone?

Telefony iPhone korzystają z baterii wyprodukowanych w technologii litowo-jonowej. W porównaniu ze starszymi generacjami baterii akumulatory litowo-jonowe zapewniają szybsze ładowanie, dłuższy czas pracy i większą trwałość. To obecnie najlepsza technologia zasilania bateryjnego urządzeń mobilnych.

Jak wszystkie baterie akumulatorowe, również baterie litowo-jonowe zużywają się w trakcie użytkowania. Proces ten określamy mianem chemicznego starzenia się baterii. Co ważne, na proces starzenia się baterii wpływa nie tylko upływ czasu, ale również sposób obsługi baterii, a więc to jak korzystasz ze swojego telefonu iPhone, jak go ładujesz i jak przechowujesz.

Jak dbać o baterię w iPhone, żeby wydłużyć czas jej eksploatacji?

Czas eksploatacji baterii to parametr określający całkowity czas użytkowania akumulatora przed koniecznością jego wymiany na nowy. Zależy on m.in. od liczby cykli ładowania oraz sposobu obsługi baterii. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wydłużenia czasu eksploatacji baterii w Twoim telefonie iPhone.

Automatyczne zarządzenie kondycją baterii

W celu spowolnienia procesu starzenia baterii w urządzenie wbudowano oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe, które kontrolują schematy ładowania i temperaturę baterii. Korzystając z funkcji Zoptymalizowane ładowanie i Zoptymalizowany limit ładowania możesz dostosować ładowanie baterii do swoich codziennych praktyk, a co za tym idzie wydłużyć jej żywotność. Funkcja Zoptymalizowanego ładowania analizuje sposób, w jaki zwykle ładujesz urządzenie i automatycznie opóźnia pełne naładowanie baterii, aby uzupełnić ją do 100% na chwilę przed tym, gdy jej potrzebujesz.

Unikanie skrajnych temperatur

Twoja bateria w iPhone może funkcjonować w szerokim zakresie temperatur, ale idealnym przedziałem z perspektywy żywotności baterii jest temperatura otoczenia wynosząca od 16°C do 22°C. Szczególnie ważne jest unikanie narażania urządzenia na temperatury wyższe niż 35°C, które mogą spowodować trwałe obniżenie pojemności baterii. Pamiętaj o tym, że już same przechowywanie urządzenia w środowisku, w którym panują wysokie temperatury naraża baterię na nieodwracalne uszkodzenia.

Dopasowane etui

Niektóre etui do telefonu iPhone sprzyjają akumulacji ciepła podczas ładowania baterii. To zjawisko może wpłynąć niekorzystnie na jej pojemność, dlatego jeśli zauważasz, że podczas ładowania urządzenie silnie się nagrzewa, wyjmij je z etui. Każdorazowe wyjmowanie telefonu z etui podczas ładowania i doładowywania baterii może być kłopotliwe, dlatego warto wybrać etui, którego konstrukcja nie powoduje akumulacji ciepła.

Odpowiednie przechowywanie nieużywanego urządzenia

Jeśli twój iPhone przez dłuższy czas będzie nieużywany zadbaj o to, aby w tym czasie kondycja baterii nie uległa osłabieniu. W tym celu:

W przypadku przechowywania dłużej niż pół roku, co sześć miesięcy naładuj baterię do poziomu 50% jej pojemności.

section-separator