Wymiana baterii Apple iPhone: Oryginalna czy zamiennik?

Z czasem bateria w Twoim telefonie iPhone ulega zużyciu. Proces ten nazywamy chemicznym starzeniem się baterii. Wpływa na niego zarówno upływ czasu, jak i sposób obsługi baterii, a więc to jak korzystasz ze swojego telefonu, jak go przechowujesz i ładujesz.

Chemiczne starzenie się baterii w telefonie skutkuje stopniowym spadkiem jej pojemności, a co za tym idzie koniecznością coraz częstszego ładowania i doładowywania urządzenia. Oprócz tego może spaść gotowość baterii na chwilowy pobór mocy, co z perspektywy użytkownika wiąże się z dużym dyskomfortem, jaki powoduje nagłe wyłączanie się urządzenia bez wyraźnej przyczyny. To właśnie spadek gotowości baterii na chwilowy pobór mocy jest jedną z przyczyn, która najczęściej skłania nas do wymiany baterii na nową.

Nowa bateria do iPhone czy zamiennik?

Stając w obliczu konieczności wymiany baterii w telefonie iPhone część z nas zastanawia się nad możliwością skorzystania z dostępnych na rynku zamienników. Zamienniki kuszą ceną i coraz większą dostępnością. Ale czy warto po nie sięgać?

Zacznijmy od początku. Zamawiając baterie do smartfonu Apple z nieznanego źródła możesz się spodziewać jednego z dwóch:

Dodatkowo, w przypadku baterii pochodzących z odzysku oraz zamienników najczęściej nie uzyskasz żadnej gwarancji, ani na baterię, ani na usługę jej wymiany. Wynika to przede wszystkim z wysokiego ryzyka, jakim obarczona jest wymiana baterii w telefonie iPhone w sposób nieumiejętny i bez dostępu do odpowiedniego zaplecza technicznego.

Zamienniki OEM: Tak dobre jak oryginały?

Dystrybutorzy zamienników przekonują nas, że akcesoria OEM pochodzą z tych samych fabryk, co oryginalne baterie do telefonów iPhone, w związku z czym oferują dokładnie tę samą jakość co komponenty oryginalne. Stwierdzenie to jest dalekie od prawdy. Nawet jeśli sięgniemy po oryginalnie zapakowane baterie OEM nie mamy żadnej pewność, iż będą one tak samo wydajne jak baterie oryginalne, ani że będą współpracowały z systemem iOS. Wynika to z faktu, iż jakość dostarczanych baterii oryginalnych gwarantują surowe kontrole Apple, którym poddawany jest każdy komponent.

section-separator