Serwis baterii Apple iPhone: Jakie mogą być przyczyny problemów z baterią?

Twój iPhone został zaprojektowany jako urządzenie proste i łatwe w obsłudze. Nie byłoby to możliwe bez udziału zaawansowanych technologii i wyrafinowanych rozwiązań technologicznych. Jednym z ważnych obszarów technologicznych jest bateria i jej wydajność.

Baterie w telefonach iPhone korzystają z technologii litowo-jonowej, która zapewnia:

Akumulatorowe baterie litowo-jonowe to obecnie najlepsza technologia zasilania bateryjnego dla urządzeń mobilnych. Jednak nawet najlepsze baterie z czasem ulegają zużyciu. Jakie mogą być przyczyny problemów z baterią w iPhone? Co może powodować jej przedwczesne zużywanie się?

Czas pracy baterii vs. Czas eksploatacji baterii

Zacznijmy od wyjaśnienia dwóch podstawowych pojęć, z którymi jako użytkownik telefonu iPhone z pewnością już się zetknąłeś. To czas pracy baterii i czas eksploatacji baterii. Czas pracy baterii to parametr określający czas pracy zasilanego urządzenia bez doładowywania. Czas eksploatacji baterii to czas, w jakim bateria może być użytkowana bez konieczności wymiany na nową.

Użytkując swój smartfon w określony sposób wpływasz zarówno na czas pracy baterii, jak i na czas jej eksploatacji. Żywotność baterii jest związana z jej wiekiem chemicznym, który nie zależy wyłącznie od upływu czasu. Wpływ na wiek chemiczny baterii mają różne czynniki, takie jak liczba cykli ładowania oraz sposób obsługi baterii.

Chemiczne starzenie się baterii

Wszystkie baterie akumulatorowe zużywają się w trakcie użytkowania i w miarę chemicznego starzenia się działają z coraz niższą efektywnością. W przypadku baterii litowo-jonowych obserwujemy stopniowy spadek ilości energii, jaką mogą przechowywać, co skutkuje skróceniem czasu pracy baterii i koniecznością jej coraz częstszego doładowywania. Wraz z postępującym starzeniem się baterii może również spaść jej gotowość na chwilowy pobór mocy, co skutkuje nagłym wyłączeniem się urządzenia.

Jak już wiesz, na chemiczne starzenie się baterii wpływa nie tylko upływ czasu. Wśród głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się baterii zaliczamy m.in. jej przegrzewanie, dlatego też zaleca się unikania ładowania lub pozostawiania telefonu iPhone na dłuższy czas w środowisku, w którym panuje wysoka temperatura. Jednocześnie nie zaleca się długotrwałego przechowywania urządzenia z rozładowaną baterią. W celu zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania nieużywanego iPhone baterię należy naładować do połowy.

section-separator